Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRIMA DLOUHÁ NOC OČIMA ŚÉFREDAKTORA PRIMÁČKU KONSTANTINA MASAILY

28. 12. 2006

Prima Dlouhá Noc


Pomalu se nám to rozjíždí, KlaCeK začíná vyvádět klackoviny. Dobře, moc jich zatím nevyvedl, ale to je jen začátek, který byl mimochodem schválně naplánován na konec roku 2006, čímž jsme chtěli ukázat, že každý konec způsobí začátek něčeho nového, něčeho skvělého, co strhne davy a prolomí hráze, a to něco je právě náš KlaCeK.
Zpět ke dlouhé noci. V sobotu 23. prosince 2006 se ve Vatikánu konala půlnoční mše s krycím jménem „Prima Dlouhá Noc“ za spolupráce o.s.(=ortodoxní sekta) „Náchodská Prima sezóna“. Nemyslím Vatikán, kde sídlí Benny XVI., ale útulné restaurační zařízení, které by na Náchodsku měl znát každý mladý člověk. Ty taky.
Po dlouhých a složitých přípravách na sále bratr Bréba a sestra Kateřina zahájili mši obvyklými slovy jako „Veselé Vánoce, dík že jste přišli, nezvracejte na parket, záchody jsou nalevo“(tohle není doslovná citace) a první písní, myslím že „Skákal pes přes oves“.
Hned po nich se po krátké rozcvičce rozzářila první hvězda, nebo spíš čtyřčlenné souhvězdí PAPAYA TYRKYS, nadějná studentská kapela z Jiráskova gymplu. Dostali těžký úkol rozhýbat svými funky-pop-rockem zatím střízlivé publikum. Až na pár skalních fanynek a fanoušků, kteří kapele nabízeli a skoro i vnucovali své spodní prádlo, byli návštěvníci ještě ostýchaví a jen v klidu vychutnávali hudbu. Anebo ještě nechápali, že už mohli blbnout a ne jenom stát frontu u baru. Každopádně po několika saxofonových sólech už začali vnímat a předvádět podivné rituální tance u podia. V průběhu zpívání se Vráťa (frontman, kytara) párkrát omluvil za svůj nastydlý hlas, který kromě něho samotného nikomu nepřekážel v zábavě. A když už se všechno tak pěkně rozjelo, přišel čas loučení a autogramů v zákulisí (asi).
PAPAYA
nás opustila a přenechala prostor česko-polské nejalternativnější kapele (prostě punk) KURWA ZDRÓJ, která měla jen dvě pravidla, a i ta porušovala, a to že název písně je stejný jako její text a že každá píseň je kratší než půl minuty. První půlhodinu zkoušeli nemožné – nějak se sladit, pak to vzdali a doladili se pivem a červeným absintem, který nakonec poslali do publika. Další čtvrt hodiny frontman vysvětloval zmíněná pravidla, proč se jmenují tak jak se jmenují(podle jednoho polského člena a protože všichni v kapele jsou kurwy) atd., v průběhu toho proslovu ještě okřikoval ostatní kurwy, aby mu do toho nehráli, ale marně, holt punkeři. To všechno ještě překládali do polštiny. Nakonec přece jenom začli vydávat hluk, který podle punkerských měřítek byl hudbou a překvapivě přivedli část obecenstva do varu. Jeden z největších okamžiku pro diváky byl pokus polského Kurwy o striptýz, jenže nedostal se daleko, protože už museli vypadnout. Takže zahráli dalších pět písniček jako „Punk’s not dead, but is gettin‘ fat!“ a s hlukem a pozornosti sálu odešli ze scény.
Když se ztratili v davu, nastalo dlouhé ticho. Ale to nikoho nebavilo, takže bratr Bréba a sestry Péťa a Brébofka vyhlásili výsledky soutěže o nejhezčí logo pro KlaCeK. Problem byl, že se ani jeden vítěz nedostavil, takže k předání cen nedošlo, prý ale o ceny nepřijdou. Prý.
Po vyhlášení měla nastoupit docela početná parta Trutnovských ska-rockerů VESO, ale i těm chvíli trvalo, než odstranili většinu technických problému. To už měli návštěvníci pár kol za sebou, takže se vrhli na parket hned, jak uslyšeli první tony hudby. Frontman Jirka vypadal, že není spokojen s výkonem kapely, ještě po několika písních se ptal zvukařů, jestli nejde něco udělat s jeho hlasem. Marně. Tak odehráli zbylé písně, v závěru se Jirka ještě omluvil a přiznal, že svým výkonem urazili sami sebe. Publiku to už moc nevadilo.
Fuj, toho článku už je hodně… Už jen poslední dvě kapely, pak byl konec. Předposlední se tedy ukázali G-POINT FUNkCTION, částečně z Rychnova. Bylo jich celkem devět(možná deset), což znamenalo, že i oni si dali na čas, než se přes zkoušení a ladění dobrali ke svému funky. Taky obecenstvo už bylo unaveno a šlo se nadýchat čerstvého vzduchu, doplnit si lihoviny (teda myslím tekutiny), nebo na ně stát frontu. Sice G-Pointům nedalo moc práce přitáhnout je zase zpátky, ale ta únava o sobě dala vědět, tančících bylo podstatně méně než poslouchajících.
Celou noc pak ukončili punk-rockoví RYBIČKY*48 až z Kutné Hory (kdysi Banánový Rybičky). Ukázali, že v jednoduchosti je krása, protože zvládli ve třech(bicí, basa a kytara) to, na co ostatní potřebovali trojnásobek členů, a to uvařit publikum ve vlastní šťávě. To myslím vážně, byla to zkouška vytrvalosti, lidi se drali na parket, i když už nemohli, kdo byl slabý, ten odpadl. Pár jedinců se odvážilo přidat ke kapele na podiu, ale samotnou kapelu nemohli zastínit. Když odehráli poslední píseň, dav si vyžádal další dvě.
Pak, když už i poslední skupina odešla, zůstalo na sále jen prázdné ticho a spousta bordelu. Lidi se snažili co nejrychleji dostat pryč, aby nemuseli po sobě nic uklízet, a spěchali domu slavit veselé Vánoce. Zazvonil zvonec, přiběhl kanec, pozvracel dvorec a Prima Dlouhé Noci byl konec.

(jou)

Pozn.
Autor je studentem Jiráskova gymnázia v Náchodě a šéfredaktorem
časopisu PRIMÁČEK